You are currently viewing Zapuść wąsy w listopadzie, czyli akcja społeczna Movember

Zapuść wąsy w listopadzie, czyli akcja społeczna Movember

W październiku zwracaliśmy szczególną uwagę na profilaktykę zdrowotną wśród kobiet, ponieważ jest to miesiąc świadomości raka piersi, a jego symbolem jest różowa wstążka. W listopadzie z kolei poruszamy temat męskiej profilaktyki dlatego, że jest to Międzynarodowy Miesiąc Walki z Męskim Rakiem, którego symbolem są… wąsy! Wszystko to za sprawą akcji społecznej „Movember”, której nazwa powstała w wyniku połączenia dwóch wyrazów: moustache (wąsy) oraz November (listopad).

Listopad Międzynarodowym Miesiącem Walki z Męskim Rakiem

Akcję społeczną pod hasłem Movember, zapoczątkowano w 1999 roku w Australii. Swoim zasięgiem obiegła niemal cały świat, dlatego dzisiaj jest to już kampania międzynarodowa, a listopad na całym świecie uznawany jest za miesiąc solidarności z mężczyznami zmagającymi się z nowotworami gruczołu krokowego oraz rakiem jąder. Mówi się w tym miesiącu wiele na temat profilaktyki przeciwnowotworowej, potencjalnych objawów związanych z rozwojem „męskich” nowotworów, a także o diagnostyce i badaniach genetycznych, które dotyczą zwiększonej predyspozycji do zachorowania na raka jądra czy nowotwór prostaty.

Zgodnie z charakterystyczną nazwą kampanii, mężczyźni w listopadzie zapuszczają wąsy. Robią to jednak nie tylko w akcie męskiej solidarności, ale także po to, aby zwrócić na siebie uwagę otoczenia i zapoczątkować dyskusję na temat profilaktyki zdrowotnej wśród mężczyzn. Luźna, a zarazem zabawna forma akcji, sprzyja podejmowaniu trudnych i ważnych tematów, o których trzeba mówić, ponieważ często się zdarza, że chory mężczyzna nie przyznaje się do obecności guza, bagatelizuje go i zwleka z wizytą u lekarza. Celem akcji jest przebicie się w związku z tym do świadomości mężczyzn oraz ich bliskich, a także przypomnienie, że zadbanie o własne zdrowie jest przecież najważniejsze i nie jest przejawem słabości.

Co roku w Polsce na raka jądra choruje ponad 1500 mężczyzn. Nowotwór ten cechuje się dość dobrym rokowaniem i jest możliwy do wyleczenia niemal w 100% przypadków – liczy się jednak czas wykrycia choroby i szybkie rozpoczęcie terapii. Na raka prostaty choruje z kolei w Polsce co roku 15000 mężczyzn. Jest to tym samym najbardziej powszechny nowotwór wśród męskiej populacji w naszym kraju, który coraz częściej dotyka osoby w młodym wieku, między innymi przez dietę czy palenie papierosów. Wczesne wykrycie nowotworu gruczołu krokowego nie oznacza jednak wyroku.

Pamiętajmy w związku z tym o profilaktyce zdrowotnej u mężczyzn, a co za tym idzie, o samobadaniu jąder, regularnych wizytach u urologa, wykonywaniu usg jąder, a także sprawdzaniu poziomu PSA we krwi. Przyłączanie się do takich akcji jak Movember, nie tylko w postaci zapuszczenia wąsów, ale także poprzez nagłaśnianie kampanii, jest również niezwykle istotne.

Źródło: zwrotnikraka.pl, mosznowladcy.pl