You are currently viewing Szczepienia przeciwko HPV

Szczepienia przeciwko HPV

Profilaktyka jest niezwykle ważna – należy wdrażać ją już od najmłodszych lat. W tym celu Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat. Powszechny program realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Program uzupełnia bezpłatny plan szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

Czym jest HPV?

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe, takie jak rak odbytu, sromu czy pochwy. Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest jednak najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem.

Do kogo skierowany jest program?

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia).

Szczepienia przeciw HPV dla danej kategorii wiekowej podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy. Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Obie szczepionki dają porównywalne korzyści i mają schemat dwudawkowy. Szczepienia w ramach powszechnego programu rozpoczęły się 1 czerwca.

Szczepionka jest dobrze tolerowana i bezpieczna. Powszechnie stosuje się ją w 125 krajach. W Polsce dostępna jest w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
✔ w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
✔ przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
✔ przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Ważne jest to, aby dziecko przychodząc na szczepienie było zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

 

Źródło: www.gov.pl