You are currently viewing Różowy październik, czyli miesiąc profilaktyki

Różowy październik, czyli miesiąc profilaktyki

Od wielu lat 15 października obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Cały październik uznawany jest już jednak za miesiąc świadomości raka piersi. Podejmuje się w tym okresie wiele działań związanych nie tylko z diagnostyką czy nowoczesnym leczeniem, ale przede wszystkim z profilaktyką, która jest kluczowa w wykryciu tej choroby.

Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet. Choć najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet pomiędzy pięćdziesiątym a siedemdziesiątym rokiem życia, to problem ten dotyczy już znacznie młodszej populacji. Warto jednak wspomnieć, że rak piersi, choć bardzo rzadko, występuje również u mężczyzn. Szacuje się, że jeden na sto przypadków nowotworów złośliwych sutka, to właśnie rak piersi u mężczyzn.
Bardzo ważna jest w związku z tym edukacja w zakresie profilaktyki i regularnych badań, w tym samokontroli. Wczesne postawienie diagnozy, możliwe dzięki badaniom, jest najważniejszym czynnikiem warunkującym wyleczenie.

Jakie badania pełnią istotną rolę w rozpoznawaniu raka piersi?

  • Samobadanie piersi, przynajmniej raz w miesiącu.
  • USG piersi i mammografia, które służą do obrazowania piersi. Wybór metody zależny jest od wieku pacjentki. Ultrasonografię wykonuje się głównie u kobiet do 35. roku życia, ponieważ przeważa u nich w piersiach tkanka gruczołowa. Powyżej tego wieku zalecane jest wykonywanie mammografii, bowiem wtedy u kobiet zamiast tkanki gruczołowej, zaczyna przeważać tkanka tłuszczowa, którą w mammografii można dokładnie zobaczyć dzięki promieniom rentgenowskim.
  • Coroczne wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi, które wskazane jest u kobiet powyżej 30. roku życia, u których ryzyko zachorowania na raka piersi przekracza 20% – u kobiet o mniejszym ryzyku, decyzja o tym rodzaju badań jest zawsze podejmowana indywidualnie. Warto jednak pamiętać, że choć rezonans jest badaniem bardziej czułym od mammografii, nie zastępuje jej, a jedynie ją uzupełnia.
  • Badania laboratoryjne z zakresu biologii molekularnej, które pozwalają na wykrycie podwyższonego ryzyka choroby.

Ponadto, w profilaktyce raka piersi, sprzyjającymi czynnikami jest chociażby dieta ubogo tłuszczowa czy aktywny styl życia. Ciąże przed 26 rokiem życia czy dłuższy okres karmienia piersią, również zmniejszają ryzyko zachorowania. Warto także unikać palenia tytoniu, nadmiernego napromieniowania klatki piersiowej i wielogodzinnego noszenia staników czy spania w nich.