You are currently viewing Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Program bezpłatnych szczepień przeciw HPV

Profilaktyka jest niezwykle ważna – należy wdrażać ją już od najmłodszych lat. Przypominamy, że w tym celu Ministerstwo Zdrowia uruchomiło program bezpłatnych szczepień przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców – aktualnie program jest realizowany dla młodzieży po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Powszechny program realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030, uzupełniając bezpłatny plan szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka, który odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe, takie jak rak odbytu, sromu czy pochwy. Jest ponad 200 typów HPV, a spośród nich część jest silnie rakotwórcza. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest jednak najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego szczepić dziecko należy, zanim może mieć kontakt z wirusem – powszechny program wskazuje najczęściej na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9.

Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców po ukończeniu 11. roku życia do ukończenia 14. roku życia.

Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.

Jak zapisać dziecko na szczepienie?

Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

Ważne jest to, aby dziecko przychodząc na szczepienie było zdrowe, bez objawów ostrej infekcji i wysokiej gorączki.

Źródło: www.gov.pl