You are currently viewing Marzec miesiącem świadomości endometriozy

Marzec miesiącem świadomości endometriozy

W 1993 r. stowarzyszenie Endometriosis Association ustanowiło marzec miesiącem świadomości endometriozy w celu zapewnienia edukacji, wsparcia i badań kobietom zmagającym się z tym schorzeniem. Zwieńczeniem tego okresu jest obchodzony 30 marca Światowy Dzień Endometriozy.

Czym charakteryzuje się endometrioza?

Endometrioza to choroba, w której komórki podobne do tych występujących w błonie śluzowej macicy (endometrium), rozwijają się poza jej obszarem. Najczęściej endometriozę diagnozuje się u kobiet po 25 roku życia, chociaż pierwsze objawy mogą występować jeszcze przed osiągnięciem dorosłości. Charakterystyczne dla choroby jest bolesne miesiączkowanie przebiegające z nasilonymi skurczami oraz promieniowaniem bólu, ból podczas stosunku, ból podczas owulacji, nasilone krwawienia, nieregularne występowanie krwawień miesięcznych, nasilone dolegliwości zespołu napięcia przedmiesiączkowego (PMS). Choroba może wpływać także na funkcjonowanie innych niż rozrodczy układów i narządów, dlatego u pacjentek obserwuje się dysfunkcje układu moczowego czy dysfunkcje dolnego odcinka przewodu pokarmowego. Chorobie towarzyszą również objawy ogólnoustrojowe, takie jak zmęczenie, brak energii czy stany depresyjne. Endometrioza objawia się także problemami z zajściem w ciąży, a co więcej, może prowadzić do niepłodności.

Warto jednak podkreślić, że objawy endometriozy u każdej z kobiet mogą być różne. Niektóre z nich mogą doświadczać tylko niewielkich symptomów, a nawet przechodzić chorobę całkowicie bezobjawowo. Jeśli istnieje podejrzenie endometriozy, ważne jest skonsultowanie się z lekarzem ginekologiem w celu dokładnej diagnozy i planu leczenia.

Przypominamy, że w przychodni w Nowym Mieście Lubawskim skorzystać można z wizyty w poradni ginekologicznej. Więcej informacji na ten temat odnaleźć można pod tym linkiem: https://anmed.info/poradnia-ginekologiczna-w-przychodni-w-nowym-miescie-lubawskim/.

Źródło: pacjentwbadaniach.abm.gov.pl, diag.pl