You are currently viewing Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Jak przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

Przygotowanie do badania USG zależne jest od badanego obszaru ciała. Badanie USG tarczycy czy piersi nie wymaga szczególnego przygotowania, jednak odpowiednie przygotowanie do badania USG jamy brzusznej jest kluczowe w otrzymaniu precyzyjnych wyników badań.

USG jamy brzusznej jest nieinwazyjnym i bezbolesnym badaniem, które można powtarzać tak często, jak jest to potrzebne. Lekarz podczas badania będzie sprawdzał nie tylko żołądek czy jelita. USG jamy brzusznej pozwala także na ocenę wątroby i dróg żółciowych, śledziony, trzustki, nerek, pęcherza moczowego, a u mężczyzn także gruczołu krokowego. Odpowiednie przygotowanie do tego badania jest wobec tego niezwykle ważne, ponieważ w poddawanym badaniu obszarze znajdują się narządy odpowiedzialne za codzienne, podstawowe czynności organizmu, takie jak trawienie, wydalanie czy usuwanie toksyn oraz resztek pokarmu.

Jak w związku z tym odpowiednio przygotować się do badania USG jamy brzusznej?

• Warto przyjść na badanie w luźniejszym stroju, a także nie uciskającej brzucha bieliźnie.
• Należy powstrzymać się od jedzenia pokarmów co najmniej 6 godzin przed badaniem.
• Dzień przed USG jamy brzusznej oraz w dniu badania należy nie spożywać alkoholu, nie palić papierosów i e-papierosów, zrezygnować z kawy, a także gum do żucia.
W dniu poprzedzającym badanie warto również stosować dietę lekkostrawną, a więc: unikać smażonych dań, napojów gazowanych, roślin strączkowych. Powinno się także zredukować spożycie błonnika, czyli nie jeść surowych warzyw i owoców oraz ciemnego pieczywa.
• Na godzinę/półtorej przed badaniem, należy wypić minimum litr niegazowanej wody, by podczas badania pęcherz był pełny.
• Można również w dniu poprzedzającym badanie przyjąć Espumisan (3 razy dziennie po 3 tabletki), aby zmniejszyć ewentualne wzdęcia i pozbyć się gazów.

Stosowanie się do powyższych wskazówek pozwoli lekarzowi na lepszą i dokładniejszą ocenę narządów wewnętrznych i ich pracy, a także umożliwi wdrożenie skutecznego leczenia w przypadku odnalezienia ewentualnych schorzeń.

W naszej przychodni w Brodnicy badania USG jamy brzusznej wykonujemy na podstawie skierowania od lekarza rodzinnego z naszej jednostki, odpłatnie z innych jednostek, bądź prywatnie, bez skierowania. Badanie wykonujemy aparatem ultrasonograficznym firmy MINDRAY typu DC-70 o numerze CJ4-23002194. Rejestracja odbywa się osobiście lub telefonicznie w godzinach otwarcia przychodni.

 

Źródło: usg-warszawa.pl