Zadbaj o zdrowie – swoje i innych
Każdego roku, 31 maja, na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień bez Tytoniu – inicjatywa mająca na celu zwrócenie uwagi na szkodliwe skutki palenia tytoniu i zachęcenie do zerwania z nałogiem. To ważny dzień zarówno dla osób palących, jak i dla tych, którzy chcą ich wspierać w drodze do zdrowia.
Historia i inicjatywa WHO
Światowy Dzień bez Tytoniu został ustanowiony w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO). Jego celem od samego początku było zwiększanie świadomości społecznej na temat wpływu tytoniu na zdrowie człowieka oraz promowanie skutecznych działań profilaktycznych.
WHO uznała, że potrzebny jest symboliczny dzień, który stanie się impulsem do refleksji i zmiany – zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Od tego czasu każda edycja Dnia bez Tytoniu koncentruje się wokół innego hasła przewodniego, np. „Tytoń – zagrożenie dla środowiska” czy „Zatrzymaj marketing tytoniowy skierowany do młodzieży”.
Tytoń – fakty i liczby, które robią wrażenie
- Ponad 8 milionów zgonów rocznie na świecie związanych jest z używaniem tytoniu, z czego około 1,3 miliona to bierni palacze.
- W Polsce regularnie pali około 25–30% dorosłej populacji, z czego znaczący odsetek to osoby młode.
- Palenie jest najważniejszym czynnikiem ryzyka dla rozwoju chorób serca, nowotworów (szczególnie płuc, krtani, pęcherza), przewlekłej obturacyjnej choroby płuc (POChP), udaru mózgu i wielu innych schorzeń.
- Światowa Organizacja Zdrowia szacuje, że jedno na pięć zgonów na świecie można by uniknąć, eliminując palenie tytoniu.
Cele Światowego Dnia bez Tytoniu
- Edukacja i świadomość
Uświadamianie zagrożeń związanych z paleniem tytoniu, zarówno dla palaczy, jak i dla osób w ich otoczeniu. - Promocja rzucenia palenia
Motywowanie osób palących do podjęcia próby zerwania z nałogiem oraz informowanie o dostępnych metodach wsparcia (leczenie farmakologiczne, terapia behawioralna, poradnictwo). - Ochrona młodych ludzi
Przeciwdziałanie inicjacji tytoniowej wśród dzieci i młodzieży, m.in. przez działania legislacyjne i edukacyjne. - Krytyka przemysłu tytoniowego
Zwrócenie uwagi na manipulacyjne działania koncernów tytoniowych oraz ich wpływ na zdrowie publiczne i polityki zdrowotne. - Ochrona środowiska
Coraz częściej podkreśla się również wpływ produkcji i konsumpcji tytoniu na środowisko – m.in. zanieczyszczenie powietrza i gleby, odpady z niedopałków i produkcji papierosów.
Dlaczego warto rzucić palenie?
Rzucenie palenia przynosi korzyści zdrowotne na każdym etapie życia – im wcześniej, tym lepiej, ale nawet po wielu latach nałogu organizm może się regenerować:
- Już po 20 minutach spada tętno i ciśnienie krwi.
- Po 12 godzinach poziom tlenku węgla we krwi wraca do normy.
- Po 2–12 tygodniach poprawia się krążenie i wydolność płuc.
- Po 1–9 miesiącach zmniejsza się kaszel i duszność.
- Po roku ryzyko choroby wieńcowej jest o połowę niższe niż u palacza.
- Po 10 latach ryzyko raka płuc spada o 50%.
- Po 15 latach ryzyko chorób serca jest podobne jak u osoby nigdy niepalącej.
Zrób pierwszy krok – 31 maja
Światowy Dzień bez Tytoniu to doskonała okazja, aby zastanowić się nad swoim zdrowiem. Nawet jeśli nie palisz – możesz pomóc bliskiej osobie rzucić nałóg albo zadbać o swoje otoczenie wolne od dymu tytoniowego.
Twoje zdrowie – Twój wybór. My jesteśmy, by Ci w nim towarzyszyć.