Pragniemy poinformować, że w ramach wizyty u ortopedy, wykonujemy w naszej przychodni w Brodnicy terapię osoczem bogatopłytkowym.
W Centrum Medycznym Anmed w Brodnicy pacjenci umówić mogą się na wizytę prywatną u ortopedy – lek. Justyny Andrzejewskiej-Kwiatkowskiej, absolwentki wydziału lekarskiego na Uniwersytecie Medycznym w Łodzi. W swojej pracy lekarz kładzie szczególny nacisk na rozmowę z pacjentem, szczegółową diagnostykę i multidyscyplinarne leczenie, posiłkując się badaniem USG narządu ruchu celem weryfikacji diagnozy i oceny postępów leczenia.
Czym jest osocze bogatopłytkowe (PRP)?
To zaawansowana terapia wykorzystująca naturalne składniki krwi pacjenta w odbudowie uszkodzonej tkanki. Zabieg wykonywany jest ambulatoryjnie w gabinecie lekarza. Polega na pobraniu krwi obwodowej pacjenta (ok 10 ml), odwirowaniu oraz odizolowaniu osocza od koncentratu krwinek czerwonych. Stanowi ono źródło czynników wzrostu niezbędnych dla przyspieszenia procesów gojenia.
Głównymi zastosowaniami PRP w ortopedii i medycynie sportowej, są:
- entezopatie, czyli zapalenie nadkłykcia przyśrodkowego kości ramiennej, zapalenie nadkłykcia bocznego kości ramiennej, zapalenie rozcięgna podeszwowego, entezopatie ścięgna Achillesa, tendinopatia więzadła właściwego rzepki, tendinopatia mięśni pośladkowych, tendinopatia stożka rotatorów,
- choroby zwyrodnieniowa stawu kolanowego, choroba zwyrodnieniowa stawu biodrowego,
- urazy mięśniowe,
- złamania i braki zrostu,
- urazy przeciążeniowe.
Przeciwwskazaniami do zabiegu są z kolei: ciąża i okres karmienia piersią,ostra infekcja wirusowa/bakteryjna, aktywna choroba nowotworowa, choroby autoimmunologiczne, zaburzenia krzepnięcia krwi.
Należy pamiętać, że do zabiegu zawsze kwalifikuje lekarz na oddzielnej wizycie!
Po kwalifikacji, przed terapią, trzeba przygotować się w następujący sposób:
- należy zadbać o nawodnienie w dniu poprzedzającym i w dniu zabiegu,
- nie trzeba być na czczo,
- należy odstawić leki z grupy NLPZ (leki przeciwzapalne przeciwbólowe) na minimum 7 dni przed zabiegiem i minimum 4 tygodnie po zabiegu,
- można stosować paracetamol i tramadol,
- warto pomyśleć o osobie towarzyszącej w przypadku pomocy w powrocie do domu.
Po podaniu PRP, w ciągu 72 godzin, może pojawić się stan zapalny w miejscu podania powodujący dolegliwości bólowe i ograniczenia ruchomości – zalecany jest wtedy odpoczynek, warto rozważyć więc kwestię urlopu bądź zwolnienia lekarskiego. Należy również oszczędzać się przez co najmniej 10 dni po podaniu PRP – dozwolona jest normalna aktywność codzienna, jednak bez dodatkowych obciążeń, trzeba również zrezygnować z zabiegów fizykalnych przez okres kilku tygodni.
Efekt terapii odczuwalny jest po okołu 6-8 tygodniach.
Na wizytę rejestrować można się telefonicznie bądź osobiście w godzinach otwarcia przychodni.
Tekst przygotowany został we współpracy z lek. Justyną Andrzejewską-Kwiatkowską.