You are currently viewing Październik miesiącem profilaktyki

Październik miesiącem profilaktyki

Od kilkunastu lat, 15 października, obchodzony jest Europejski Dzień Walki z Rakiem Piersi, którego symbolem jest różowa wstążka. Tak naprawdę jednak, już cały październik uznawany jest na świecie za miesiąc świadomości raka piersi. Podejmuje się w tym okresie wiele działań związanych nie tylko z diagnostyką czy nowoczesnym leczeniem, ale przede wszystkim z profilaktyką, która jest kluczowa w wykryciu tej choroby.

 

Dlaczego profilaktyka jest taka ważna?

Rak piersi jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród kobiet. Choć najwięcej zachorowań wykrywa się u kobiet pomiędzy pięćdziesiątym a siedemdziesiątym rokiem życia, to problem ten dotyczy już znacznie młodszej populacji. Na zachorowanie narażone są bardziej kobiety, u których występował rak piersi u krewnych pierwszego stopnia (matka, siostra), szczególnie, gdy zachorowanie wystąpiło w okresie przed przekwitaniem. Rak piersi uwarunkowany genetycznie stanowi bowiem do 10% wszystkich jego postaci. W początkowym stadium nowotwór przebiega bezobjawowo. Na tym etapie rozpoznawany jest często przypadkowo, podczas badania lekarskiego lub samokontroli prowadzonej przez kobietę, jako twardy guzek w piersi. Inne objawy pojawiają się często dopiero w późniejszych etapach zaawansowania choroby, w momencie, kiedy skuteczne leczenie jest już znacznie utrudnione. Dlatego tak bardzo ważna jest edukacja kobiet w zakresie profilaktyki czy regularnych badań, w tym samokontroli. Wczesne postawienie diagnozy, możliwe dzięki badaniom, jest najważniejszym czynnikiem warunkującym wyleczenie.

 

Jakie badania pełnią istotną rolę w rozpoznawaniu raka piersi?

  • Samobadanie piersi, przynajmniej raz w miesiącu.
  • USG piersi i mammografia, które służą do obrazowania piersi. Wybór metody zależny jest od wieku pacjentki. Ultrasonografię wykonuje się głównie u kobiet do 35. roku życia, ponieważ przeważa u nich w piersiach tkanka gruczołowa. Powyżej tego wieku zalecane jest wykonywanie mammografii, bowiem wtedy u kobiet zamiast tkanki gruczołowej, zaczyna przeważać tkanka tłuszczowa, którą w mammografii można dokładnie zobaczyć dzięki promieniom rentgenowskim.
  • Coroczne wykonywanie rezonansu magnetycznego piersi, które wskazane jest u kobiet powyżej 30. roku życia, u których ryzyko zachorowania na raka piersi przekracza 20% – u kobiet o mniejszym ryzyku, decyzja o tym rodzaju badań jest zawsze podejmowana indywidualnie. Warto jednak pamiętać, że choć rezonans jest badaniem bardziej czułym od mammografii, nie zastępuje jej, a jedynie ją uzupełnia.
  • Badania laboratoryjne z zakresu biologii molekularnej, które pozwalają na wykrycie podwyższonego ryzyka choroby.

 

Ponadto, w profilaktyce raka piersi, sprzyjającymi czynnikami jest chociażby dieta ubogo tłuszczowa czy aktywny styl życia. Ciąże przed 26 rokiem życia czy dłuższy okres karmienia piersią, również zmniejszają ryzyko zachorowania. Warto także unikać palenia tytoniu, nadmiernego napromieniowania klatki piersiowej i wielogodzinnego noszenia staników czy spania w nich.

 

Źródło: gov.pl